V sobotu 18.6.2022 se na Střeleckém ostrově v Praze konal 4. ročník akce Prague City Swim, kterou pořádá nezisková organizace Alsa na podporu pacientů s onemocněním ALS — amyotrofickou laterální sklerózou.
Dva šestičlenné týmy Avefloru poměřily na Vltavě své síly v závodech na megaboardu s dalšími týmy. „Netradiční teambuilding pro dobrou věc nám přišel jako skvělý nápad,“ říká ředitel společnosti Jan Zubatý, který se také aktivně závodu zúčastnil. „ Ačkoliv většina z nás na padleboardu nikdy nestála, plavbu po Vltavě jsme si užili. A nejen to, hlavně skvělou atmosféru celé akce a dobrý pocit, že jsme mohli pacienty s touto nemocí podpořit,“ dodává ředitel společnosti.
Na 21.6. byl stanoven světový den ALS s ohledem na období letního slunovratu – jako symbolické vyjádření k obratu a pokroku při hledání příčiny a léčby.
Amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí, zatímco mozek funguje normálně. Touto nevyléčitelnou nemocí trpěl například známý astrofyzik a spisovatel Steven W. Hawking, která jej na více než čtyři desetiletí upoutala na elektrické kolečkové křeslo. Lék neexistuje, známé nejsou ani příčiny onemocnění. Do pátrání po nich se v minulém roce pustili čeští vědci.
Snížit závislost na dodávce elektřiny ze sítě a část vlastní výroby uložit na později. Touto cestou jde česká rodinná firma AVEFLOR, a.s., osvědčený výrobce zdravotnických prostředků, veterinárních léčiv a kosmetiky. Firmě Air Plus ze skupiny ČEZ ESCO, která zvítězila ve výběrovém řízení, proto dala za úkol umístit na střeše centrálního skladu v Budčevsi na Jičínsku solární elektrárnu, která zčásti pokryje spotřebu celého areálu a případné přebytky uloží v baterii o kapacitě 134 kWh. Součástí celé instalace za 5,1 milionu korun je také společná řídicí jednotka zajišťující maximální efektivitu systému.
„Součástí filozofie naší společnosti je péče o životní prostředí a jeho ochrana, protože veškeré aktivity člověka je nutné poměřovat jejich dopadem na životní prostředí. Dlouhodobě proto při našem podnikání hledáme takové materiály a suroviny, které jsou neškodné nebo minimálně zatěžují životní prostředí. Dalším krokem na této cestě je naprostá redukce naší uhlíkové stopy. Výroba a spotřeba vlastní elektřiny pocházející ze sluneční energie v kombinaci s jejím ukládáním je pro nás ideálním řešením. Získanou energii využijeme k částečnému pokrytí areálové spotřeby, a ročně tak zabráníme vzniku více než 67 tun emisí CO2,“ říká zakladatel a majitel firmy AVEFLOR, a.s., Jiří Zubatý.
Součástí zadání byla minimalizace přetoků do distribuční sítě. Zařídí to hlavně bateriové úložiště o kapacitě 134 kWh, které umožní výrazné snížení rezervovaného příkonu pro areál. Bylo postaveno z článků Samsung SDI na technologii Li NMC vyznačující se kombinací vysoké elektrické kapacity a nízké hmotnosti - až 220 Wh/kg. Střídač od německého výrobce SMA určený pro baterii i solární elektrárnu obsahuje i společný řídící systém k maximalizaci efektivity celé instalace.
FVE byla spolufinancována Evropskou unií.